Test

Roman Pavlík

PHP (Nette) vývojář, Linux administrátor

Twitter: @roman_pavlik

Všechny články

Zóna 2 na AV recieveru

Klasická situace. Máte obývací pokoj, kde si v klidu chcete vychutnávat filmy s vícekanálovým zvukem a další místnost(terasu, spol. místnost, atd…), kde chcete nezávisle na obývacím pokoji poslouchat jiný zvukový zdroj. Zařízení, které to dneska umí se jmenuje AV-receiver, centrum všech domácích multimediálních zařízení. Samozřejmě hledejte ten s podporou více zón.

Doma máte LCD televizi, DVD/Blu-Ray přehrávač a třeba NAS s podporou DLNA. Koupíte si dvou zónový reciever. Vše zapojíte, vše vyzkoušíte. Dokonce oželíte i to, že v případě použití 7.1 reproduktorů vám druhá zoná nepojede (zesilovač pro zónu 2 se použije pro rozšíření 5.1 na 7.1, takže je pak nutnost dokoupit externí zesilovač). To vše je ale ještě ok, a dá se vyčíst předem ze specifikace. HDMI reverzní kanál funguje, HDMI CEC taky. A život se zdá dosud krásný.

To však do chvíle, než si jakýkoliv digitální vstup do recieveru zkusíte pustit do zóny 2. A ejhle, problém. Neumíme, neznáme, nejde, nefunguje, v návodu jenom jedna mála větička pod čarou: Do zóny 2 pouze analogové vstupy.

Jednoduchý workaround, je ten, že spojíte vaše zařízení nejen pomocí HDMI, ale i pomocí analogových kabelů(skutečně je rok 2013 – 21. století). Vše pojede, pokud si ale v obou zónách budete chtít pustit stejné audio je možné, že narazíte na pěkně otravné problémy s mírně posunutým zvukem v obou zónách. V hlavní je to samozřejmě mírně zpožděný digitální PCM z HDMI a v druhé zóně analogový. Problémy se synchronizací samozřejmě neřešitelné.

Je to způsobeno pravděpodobně tím, že by bylo nutno mít dva DSP procesory v AV-receiveru, což by určitě zvedlo jeho výrobní náklady. Dočetl jsem se, že takové receivery existují, ale jsou v high-end kategorii s cena 25 000 Kč a více.

Takže poselství pro budoucí generace: Dejte si na to pozor, většina mainstreamových receiverů digtální vstupy do zóny 2 směrovat neumí. Ať nejste zklamaní jako jsem byl já. Receiver o kterém mluvím je tento: Onkyo TX-NR515

rpKomentáře

K tomuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.


Nový příspěvek


E-mailová adresa je soukromý údaj a nebude nikomu zobrazena.Pro formátování textu komentáře můžete používat následující pravidla.

Texy titulky jsou, pro přehlednost diskuze, zakazány.


V případě jakýchkoliv problémů s odesílaním příspěvku mě, prosím, kontaktujte na e-mail uvedený v patičce webu.